Historia Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców

Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców (SJiKP) na Wydziale Nauk Humanistycznych została utworzona decyzją Senatu UKSW 28 lutego 2008 roku (Uchwała Nr 11/2008 Senatu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), jednak Wydział Nauk Humanistycznych prowadził kursy języka polskiego dla obcokrajowców już od 2005 roku.

W początkach swojej działalności Szkoła oferowała:

- lektoraty języka polskiego na poziomach B2 i C1 dla studentów cudzoziemców uczących się na UKSW (60 godzin dydaktycznych w roku akademickim),

- semestralne kursy języka i kultury polskiej Kultura polska dla cudzoziemców,

- Intensywny roczny kurs języka polskiego dla cudzoziemców niebędących studentami UKSW (120 godzin w ciągu roku akademickiego),

- Kurs języka polskiego i kultury polskiej dla cudzoziemców niebędących studentami UKSW – intensywny (90 godzin dydaktycznych w semestrze),

- Kurs języka polskiego dla cudzoziemców niebędących studentami UKSW – zwykły (60 godzin dydaktycznych w semestrze),

- Kurs języka polskiego dla cudzoziemców niebędących studentami UKSW – indywidualny (30 godzin dydaktycznych),

- kurs języka polskiego dla uczestników programu Erasmus studiujących na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (60 godzin dydaktycznych w semestrze),

- lektorat języka polskiego dla uczestników programu Erasmus przyjeżdżających na UKSW (60 godzin dydaktycznych w semestrze).

W latach 2008-2012 na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Szkoła oraz Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej prowadziła Szkołę Letnią Języka Polskiego i Kultury Polskiej, skierowaną do studentów polonistyk i filologii słowiańskich z zagranicznych uczelni. W tym samym okresie (2008-2012) na podstawie umów z Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Polonijnym Centrum Nauczycielskim organizowaliśmy doszkalające kursy metodyczne dla nauczycieli języka polskiego z zagranicy.

Od 2009 roku do 2013 w ramach LLP Erasmus realizowaliśmy letnie adaptacyjne Intensywne Kursy Językowe dla uczestników programu, zakwalifikowanych na zajęcia w polskich uczelniach.

Od 2009 roku dysponujemy nowoczesnym laboratorium językowym.

Oferta dydaktyczna SJiKP wciąż się powiększa. Dr Agata Roćko wprowadziła po przejęciu obowiązków Kierownika Szkoły przedmiot Stylistyka praktyczna języka polskiego dla cudzoziemców, skierowany do obcokrajowców studiujących na UKSW. W 2011 roku uruchomiona została specjalizacja glottodydaktyczna dla studentów filologii polskiej II stopnia.

W 2012 roku SJiKP została laureatem konkursu EDUinspiracje w kategorii instytucjonalnej, zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Nagrodę przyznano za najlepszy projekt programu „Uczenie się przez całe życie”.

Od 22 lutego 2013 r. Szkoła działa jako zakład przy Katedrze Współczesnego Języka Polskiego WNH (Zarządzenie Nr 14/2013 Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Kierownicy Szkoły:

prof. UKSW dr hab. Dorota Kielak (2008)

prof. UKSW dr hab. Ewa Dzięgiel (2009)

dr Agata Roćko (2009-obecnie)

Obecna oferta zajęć i kursów:

Kursy dla obcokrajowców

Specjalizacja glottodydaktyczna